Як визначити період овуляції для зачаття дитини?

Овуляція, яка зазвичай відбувається один раз у кожному менструальному циклі, є ознакою того, що організм жінки вивільнив нову яйцеклітину і вона готова до запліднення. Знання ознак овуляції та вміння розрахувати, коли у вас фертильні дні, може допомогти вам ефективно запобігти вагітності або планувати потомство [1].

Як визначити період овуляції для зачаття дитини?

Що таке овуляція?

Овуляція – це особливий час у менструальному циклі, коли нова, зріла яйцеклітина рухається в маткову трубу [3]. Вона є піком фертильності у всьому менструальному циклі. Тому заняття сексом під час овуляції дає вам найкращі шанси на зачаття дитини. Спостереження за менструальним циклом є одним з природних методів планування сім’ї і – у випадку здорових жінок, які мають регулярні менструації – дає можливість планувати вагітність. Окрім спостереження за організмом, для визначення днів овуляції також використовують тести на овуляцію. Період овуляції зазвичай залежить від тривалості менструального циклу – коли цикл триває близько 28 днів, овуляція відбувається на 11-й день. При довших циклах овуляція може наступати на 18-й день [1].

Які симптоми овуляції?

Окрім підвищеного рівня ЛГ, на наявність нормального овуляторного циклу вказують й інші відчуття при овуляції, такі як:

  1. Фертильний слиз. Наявність рясного, водянистого цервікального слизу за 14-16 днів до менструації. Фертильний слиз напівпрозорий, липкий і за консистенцією нагадує яєчний білок. Неплідний слиз, навпаки, білий і кремоподібний.
  2. Зміна температури тіла. Чим ближче до виходу яйцеклітини, тим вища температура тіла.
  3. Овуляторний біль. Відчувається внизу живота і зачіпає до 40% жінок. Він може відчуватися як колюче відчуття з одного боку живота, біля яєчників.
  4. Чутливі груди. Характерним симптомом є також те, що груди набрякають і стають більш чутливими.
  5. Проблеми зі шкірою. Деякі жінки також можуть мати проблеми зі шкірою через гормональні зміни [2].

Фертильні дні та період овуляції у жінок

Момент овуляції знаменує собою пік фертильності жінки в даному менструальному циклі. Однак, коли мова йде про фертильні дні, то вони настають як за кілька днів до овуляції, так і через кілька днів після неї і називаються так званим фертильним вікном. Чи можна завагітніти на наступний день після овуляції? Безумовно, так. Яйцеклітина, що вийшла з яєчника, може жити близько 24 годин. Це час, необхідний сперматозоїду для запліднення, але в статевих шляхах жінки сперматозоїди можуть виживати до 5 днів (деякі джерела стверджують, що до 7 днів), тому фертильні дні після овуляції коротші, ніж до овуляції. Щоб визначити фертильні дні, найкраще відрахувати 5 днів від овуляції і додати 1 день до дня овуляції. Деякі люди навіть додають більший запас, відраховуючи 7 днів до овуляції і 2 дні після неї [3].

Література

  1. Хміль, С. В., & Хміль, М. С. (2015). Досягнення та перспективи розвитку сучасних методів допоміжних репродуктивних технологій в лікуванні безпліддя. Здобутки клінічної i експериментальної медицини, (4), 3-7.
  2. Welt C. i wsp. Evaluation of the menstrual cycle and timing of ovulation, UpToDate – https://gynnow.com/evaluation-of-the-menstrual-cycle-and-timing-of-ovulation/ , dostęp 08.2022
  3. SCRC. Recurrent Pregnancy Loss.
Оцініть
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Надіслати